Olivia skal bli Norges kraftigste superdatamaskin noensinne. Hun skal spille en sentral rolle i datadrevet forskning, særlig innen utvikling av kunstig intelligens (KI), og vil bidra til å videreutvikle og forbedre norske språkmodeller. Med sin enorme teknologiske kraft vil hun bidra til fremskritt innen helse-, hav- og klimaforskning.
En nasjonal plattform for åpen, bærekraftig og innovativ forskning
I likhet med de andre nasjonale superdatamaskinene kan Olivia brukes av forskere fra hele landet, uavhengig av hvilken institusjon de tilhører. Dette sikrer tilgang til hennes enorme regnekraft, uavhengig av den lokale infrastrukturen ved forskningsinstitusjonen.
Olivia vil påvirke en rekke sektorer og bidra til å løse morgendagens utfordringer med nye, innovative løsninger.
Superdatamaskiner er utstyrt med svært avanserte og kostbare prosessorer kalt grafikkprosessorer (GPU-er). Olivia er et Cray Supercomputing EX-system og har 448 av de mest avanserte GPUene som er tilgjengelige på markedet i dag. Disse GPUene gir betydelig beregningskraft og er kompatible med et bredt utvalg programvare og programmeringsspråk som brukes i datadrevet forskning. Med Olivias GPU-er blir KI-beregningskapasiteten i de nasjonale systemene 25 ganger så stor.
Olivia veier bare halvparten så mye som superdatamaskinen Betzy, med en grunnflate på omtrent 14 m², en høyde på 2,30 meter og en vekt på rundt 15 tonn. Dette representerer en imponerende konsentrasjon av regnekraft per kubikkcentimeter, med rom for fremtidig utvidelse og oppgradering.
Bærekraftig innovasjon
Olivia kombinerer eksepsjonell ytelse med energieffektivitet, og reduserer karbonavtrykket med 30 prosent sammenlignet med Betzy. Dette gjør Olivia til et bærekraftig verktøy som støtter opp under Norges ambisjoner om å fremme grønn teknologi.
Olivia styrker Norges nasjonale forskningskapasitet og reduserer avhengigheten av utenlandske aktører. Dette vil styrke nasjonal kunnskapsberedskap og sikkerhet ved å sikre at Norge har nødvendig regnekraft og kompetanse lett tilgjengelig.
Olivias tekniske spesifikasjoner
- System: HPE Cray Supercomputing EX
- 252 noder med CPU
- Hver utstyrt med to AMD Turin CPU-er
- Hver CPU består av 128 kjerner
- CPU-er:
- Totalt: 64,512 CPU-kjerner
- GPU-er:
- Totalt: 448 GPU-er
- Sammenkobling: HPE Slingshot Interconnect
- Lagringssystem:
- HPE Cray ClusterStor E1000
- Lagringskapasitet: 5,3 petabyte (PB).
- Kabinetter:
- 2 HPE Cray Supercomputing EX4000 DLC-kabinetter
- 1 CDU (kjøledistribusjonsenhet)
- 1 DLC-kabinett (dedikert HPC-testsystem)
- 1 datalagrings-kabinett (luftkjølt, i POD)
- 1 River-kabinett (luftkjølt, i POD)
- 1 TDS River-kabinett for testsystem (luftkjølt, i POD)
Klargjøring til Olivia
Veien til lansering
Bak kulissene: Slik settes en superdatamaskin opp
Arbeidet med å gjøre Olivia fullt klar for bruk i forskning innen neste høst er godt i gang.
Lurer du på hva som skal til for å installere og klargjøre en superdatamaskin? Følg oss på LinkedIn for et innblikk bak kulissene og de siste oppdateringene.
Nyheter og oppdateringer om Olivia














